OCR (ang. optical character recognition – optyczne rozpoznawanie znaków) to elektroniczna konwersja plików z obrazami (zdjęcia, skany) zawierających tekst na “czysty” tekst. W księgowości technologia ta często jest wykorzystywana m.in do automatycznego uzupełniania faktur. Taką rolę pełni również u nas: przedstawiamy nowy, darmowy moduł OCR w KonektoSmart!
Nasz zespół ciągle rozwija opcję OCR-owania plików, dlatego prosimy
o przesyłanie opinii dotyczących sposobu wyświetlania i edytowania informacji (np. czy wszystko jest czytelne i wystarczająco intuicyjne oraz czy eksport do programów księgowych działa jak należy) na adres e-mail: kontakt@konektosmart.pl.
Od teraz, każdy dokument wgrany na naszą platformę będzie automatycznie poddany cyfrowej obróbce: system samodzielnie odczyta zawartość zdjęcia lub pdf i przekonwertuje ją na plik .JPK gotowy do pobrania przez program księgowy.
Po dodaniu nowego zdjęcia lub skanu faktury do działu DOKUMENTY, w kolumnie STATUS po prawej stronie wyświetli się szara ikonka z zegarem. Po najechaniu na nią pojawi się komunikat “Dokument oczekuje w kolejce do digitalizacji”. Aby rozpocząć proces wystarczy odświeżyć stronę. Ikona zmieni wtedy kolor. Może być to:
- jasnoszary (z przekreślonym napisem OCR), kiedy procedura nie jest dostępna dla tego formatu pliku (np. system nie wykrył w nim tekstu).
- pomarańczowy (wraz z procentową ilością rozpoznanego tekstu w dokumencie), kiedy dokument wymaga weryfikacji (sprawdzenia, czy dane odczytane przez moduł OCR zgadzają się z rzeczywistością).
Ikona zmieni również kolor (na zielony) po zweryfikowaniu i zatwierdzeniu dokumentu. W przypadku napotkania przez system nieścisłości (np. zbyt wczesna data wystawienia) przy numerze dokumentu zostanie wyświetlona ikona pomarańczowego trójkąta ostrzegawczego.
Aby otworzyć podgląd dokumentu wystarczy kliknąć na załadowany plik. Wyświetli się wtedy poniższy widok:
W zakładce DIGITALIZACJA/OCR sprawdzą Państwo, jakie dane udało się uzupełnić automatycznie i są gotowe do eksportu do pliku JPK. W przypadku nieprawidłowego (lub, co będzie na razie częstsze, niepełnego) odczytania danych przez system istnieje możliwość ręcznej korekty w tym samym miejscu.